Flamenco, olé!

Miłośników tradycyjnej muzyki hiszpańskiej w Polsce jest naprawdę wielu. Szczególne grono wielbicieli zjednała sobie wywodząca się z Andaluzji muzyka flamenco. We Wrocławiu widać to na każdym kroku – i nie chodzi tu tylko o bogate zaplecze szkół tańca, rozpowszechniające się festiwale – jak choćby kilkuletni już Festiwal Sztuka Łączy Pokolenia. Inspiracje Flamenco – Przenikanie Kultur, ale również o (jakże licznych!) entuzjastów gitary flamenco. Temperamentne dźwięki z Hiszpanii rozbrzmiewają za każdym razem podczas corocznych koncertów festiwalu gitarowego Gitara Plus. Nie brakuje też instrumentalistów, którzy w oparciu o dziedzictwo muzyki flamenco kreują jej współczesny wymiar.
Vertical Trio to wrocławska formacja utalentowanych muzyków, których połączyło zamiłowanie do żywiołowych dźwięków Półwyspu Iberyjskiego. W programie odnajdziemy autorskie kompozycje, które najtrafniej można określić jako nowoczesne flamenco z wpływami muzyki dawnej oraz jazzu. W odróżnieniu od klasycznego flamenco, ograniczonego jedynie do gitary, projekt wzbogacony został o kontrabas oraz cajon. Dzięki takiemu instrumentarium tradycyjne formy, takie jak bulerías, fandango czy alegrías nabierają bardziej swobodnego charakteru. Rozbudowany skład to również autorskie nawiązanie do koncepcji power trio, które w muzyce rockowej znalazło liczną grupę odbiorców. Członkowie Vertical Trio wierzą, że dzięki takiej konfiguracji instrumentów akustycznych, ich muzyka zainteresuje większe grono słuchaczy.
Trio współtworzą: Martin Złotnicki – gitara, Ireneusz Folusz – cajon oraz Marcin Spera – kontrabas. Martin – gitarzysta klasyczny i flamenco (absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu) – uczył się u najwybitniejszych hiszpańskich gitarzystów flamenco. Współtworzy także inne wrocławskie projekty muzyczne: Jaracas – to zespół złożony z absolwentów jego Alma Mater, wykonujący barokową muzykę hiszpańską oraz Fado Polaco – formacja od kilku lat na stałe współpracująca z pochodzącym z Portugalii wokalistą João de Sousa. Ireneusz Folusz to jeden z najpopularniejszych perkusistów specjalizujących się w muzyce flamenco. Gra na cajon – tradycyjnym hiszpańskim instrumencie. Profesjonalną grę również doskonalił pod okiem najwybitniejszych hiszpańskich artystów. Marcin Spera – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu – od ponad dziesięciu lat związany jest z wrocławską sceną muzyczną: współtworzył projekt Kanał Audytywny, współpracował z L.U.C-iem. Koncertował z licznymi polskimi i zagranicznymi muzykami, jak choćby: Olivia Trummer, Bodek Janke, Ariel Ramirez, Leszek Możdżer czy Zbigniew Lewandowski. Współpracował jako muzyk i kompozytor z teatrami we Wrocławiu, Legnicy i w Warszawie.
Trio co jakiś czas daje koncerty w wybranych wrocławskich klubokawiarniach. Można ich również spotkać na odbywających się we Wrocławiu festiwalach i wydarzeniach związanych z kulturą hiszpańską. Obecnie zespół intensywnie pracuje nad pierwszą płytą – podobno już na jesień będzie gotowa. Ma zawierać autorskie kompozycje Martina Złotnickiego w aranżacjach wszystkich członków trio. Czekamy i życzymy powodzenia!
Zapraszam do posłuchania:
  • Alegría – jedna z tradycyjnych form muzyki flamenco (palos). Uznawana za rdzeń i esencję flamenco:

  • Bulería – to również tradycyjna forma flamenco, jedna z najbardziej popularnych i dramatycznych. Często wykonywana na zakończenie spotkania:

Category: Recenzje

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *