„Inside City” of diversity

Wrocław to wyjątkowe miasto na jazzowej mapie Polski. I chociaż pojawiają się głosy, że w mieście muzyka improwizowana już nigdy nie będzie brzmiała tak, jak za czasów kultowej „Rury”, to jednak przyznać trzeba, że jazz we Wrocławiu urósł wręcz do rangi symbolu. I rzeczywiście, nie znam polskiego miasta, w którym odbywałoby się tak wiele festiwali muzyki jazzowej (tak prestiżowych!); miasta, w którym właściwie każdego dnia bez kłopotu można odnaleźć nastrojowy klub, gdzie na żywo rozbrzmiewa muzyka improwizowana, często jazzowa. W końcu, miasta, w którym lokalną scenę muzyczną reprezentuje znaczne grono ludzi młodych. Ze względu na mój przeogromny lokalny patriotyzm, uznałam, że poprzedni wpis, prezentujący wrocławski zespół Funky New Orleans to dobra okazja, by wątek nieco rozwinąć. Może powstanie z tego jakiś cykl? Kto wie.

Dzisiaj więc, chciałabym zaprezentować postać znaną zapewne wielu wrocławskim entuzjastom jazzu. Osobę, którą niełatwo jednoznacznie określić, balansującą na granicach różnych stylistyk i gatunków. Wychodząc od lekkiego smooth jazzu, przez fusion, po muzykę wyrazistą, mocno improwizowaną, jazzową.

Sławek Dudar – saksofonista, kompozytor, aranżer, lider kwartetu Sławek Dudar Quartet, pedagog. Muzyk koncertujący zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dobrze posłuchać go zarówno w jakimś klimatycznym klubie muzycznym (w których grywa całkiem często), jak i w większych przedsięwzięciach. Warto wspomnieć przy tej okazji o współpracy muzyka z Teatrem Muzycznym Capitol, czy Teatrem Polskim we Wrocławiu, co niewątpliwie świadczy o jego otwartości na różne formy muzycznego wyrazu. Artysta aktywny, uczestnik wielu konkursów i festiwali oraz licznych warsztatów, prowadzonych przez najlepszych jazzmanów z kraju i z zagranicy.

„Inside city” to druga płyta kwartetu Sławka Dudara, wydana w lutym tego roku. Prace nad tworzeniem nowego albumu trwały ponad dwa lata. Efekt? Siedem autorskich utworów, nasyconych sporą dawką elektroniki, dynamizmu. Pojawiły się tu zarówno nawiązania do muzyki orientalnej, trochę smooth-jazzowych brzmień i przede wszystkim spora dawka dobrych solo. Bo w przypadku tej płyty, zdecydowanie warto przysłuchać się ciekawym improwizacjom, to one w znacznym stopniu tworzą wartość dodaną albumu.

Promocyjny remake płyty „Inside City”
 W składzie kwartetu odnajdziemy: wybitnego pianistę Roberta Jarmużka, perkusistę Wojtka Bulińskiego (tworzących „trzon” formacji) oraz gitarzystę Adama Kabacińskiego. Na tym jednak nie koniec! W nagraniach gościnnie udział wzięło dwóch wrocławskich muzyków: znakomity gitarzysta Artur Lesicki oraz kompozytor i wokalista Jacek Zamecki. Niewątpliwie warto było do współpracy zaprosić Lesickiego, bo jego perfekcyjna technika gry i ekspresja nadają specyficznego charakteru utworom, w których się pojawił. Z całą pewnością to właśnie te kompozycje, wypełnione zdecydowanymi saksofonowo-gitarowymi dialogami, dodają swoistej agresywności, temperamentu. Bardzo przypadł mi do gustu utwór zatytułowany Red Man (nr 2) oraz ostatnia pozycja EST – Tribute to Esbjorn Svensson Trio (nr 7). To utwory, które tworzą narracyjną część „Inside City”. Kojący Red Man, z pięknym dźwiękiem saksofonu Dudara i finezyjną grą Jarmużka oraz EST, utwór napisany w hołdzie szwedzkiemu trio Esbjorna Svenssona, który został rozwiązany w rezultacie tragicznego wypadku lidera grupy (Svensson zginął w 2008 roku podczas wypadku przy nurkowaniu, miał 44 lata). Dzieło wyjątkowe, bo kompozytorowi z powodzeniem udało się nawiązać do tak oryginalnej i indywidualnej stylistyki formacji Svenssona. Dobra robota!

Wspomniany „EST – Tribute to Esbjorn Svensson Trio”

Najnowsza płyta kwartetu Sławka Dudara to album, któremu warto poświęcić czas. Myślę, że elementem wyróżniającym tę płytę spośród innych, jest właśnie różnorodność – stylistyk, form, brzmień. Jednocześnie, utwory nie są zbyt skomplikowane w odbiorze i z pewnością przypadną do gustu znacznej grupie odbiorców muzyki improwizowanej. Album można nabyć w licznych sklepach muzycznych (Empik, Saturn, Media Mark, iTunes) oraz posłuchać w serwisach streamingowych (Spotify, Deezer, WiMP). Z pełnym przekonaniem polecam tę pozycję!

 

Category: Recenzje

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *