MIKRO(makro)MUSIC

7 września w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu odbył się wyjątkowy koncert. Tym razem bardziej wyjątkowy dla samych muzyków. Publiczność (jakże tłumnie zgromadzona!) również uczestniczyła w wydarzeniu szczególnym. W minioną niedzielę wrocławski zespół Mikromusic nagrywał swoje kolejne (już drugie) DVD! Przyznam, że bez większych przygotowań i przesadnej ekscytacji kilka dni wcześniej zdecydowałam się na udział w wydarzeniu. Nigdy nie byłam też wielbicielką tejże grupy, co bez wątpienia (jak spostrzegłam po występie) wynikało po prostu z nieuzasadnionej ignorancji i nieświadomości. Oczywiście zespół i jego muzycy byli mi znani, ale nigdy nie przyjrzałam się nieco wnikliwiej ich twórczości. A ta formacja bezwzględnie zasługuje na uwagę. W efekcie moich pozytywnych wrażeń, do prywatnej płytoteki dodaję sporo nowych kompozycji. A moimi przemyśleniami nie omieszkam podzielić się również z Państwem.
Zespół Mikromusic powstał w 2002 roku, założony przez wokalistkę Natalię Grosiak oraz gitarzystę Dawida Korbaczyńskiego. Na koncie ma już 5 płyt, w tym wspomniane koncertowe DVD. Od niedawna zespół doświadcza „lepszych czasów” . A wszystko za sprawą utworu Takiego Chłopaka, który nieoczekiwanie zyskał miano „hitu”. Mimo, że muzycy nigdy nie zajmowali się muzyką popularną, to prawdą jest, że wspomniany przebój z pewnością pomógł im „grać więcej koncertów”. Wokalistka obdarzona osobliwą barwą głosu, jest również kompozytorką i autorką tekstów. Gatunki, w których najlepiej się czuje to trip hop, ambient, avant pop. Z drugiej strony Dawid – nieodłączna i rozpoznawalna twarz zespołu. Jak sam siebie określa – jest po prostu muzykiem – w czym zawierają się takie profesje, jak: gitarzysta, kompozytor, producent. To on wnosi do zespołu jazzowe brzmienia. Wraz z basistą Robertem Szydło, tworzą Mikromusic Acoustic Trio, z którym często koncertują. Do pełnego składu zespołu poza trio wchodzą: Robert Jarmużek (fortepian), Adam Lepka (trąbka), Łukasz Sobolak (perkusja). Niedzielny koncert wzbogacił jeszcze smyczkowy septet, wykonujący symfoniczne aranżacje niektórych utworów. Doskonałe!
Jak muzykę Mikromusic określić w kilku słowach? Na pewno to zbiór gatunków – przede wszystkim trip hopu, jazzu, rocka, czy muzyki ludowej (z którą głos wokalistki niezwykle współgra). Twórczość zespołu ukazuje niepowtarzalny i unikalny styl. To muzyka na bardzo wysokim poziomie, solidnie doszlifowana. Zarówno teksty, jak i kompozycje dźwiękowe zasługują na uznanie. Sporo w nich emocji, szczególnie gdy słucha się „na żywo”.
W ostatnim czasie sporo słuchałam – udało mi się dotrzeć do czterech płyt formacji. Każda z nich jest warta uwagi, mimo że pewna (subiektywna) hierarchia zawsze powstaje. Jednak w przypadku tych kompilacji, głównym kryterium może być na przykład gust muzyczny. Jakość pozostaje niezmienna (bądź jest coraz lepsza). Mimo, że Mikromusic gra i tworzy już (albo dopiero) 12 lat, to 5 wydanych płyt (i kolejna w drodze!) jest imponującym wynikiem. Zachęcam do wnikliwego zapoznania się z twórczością Mikromusic. W najbliższym czasie grupa będzie sporo koncertować, może więc to najlepsza okazja?
Zapraszam do wysłuchania:
  • W hołdzie nadchodzącej jesieni, która już niebawem.. Jesień z płyty Sova:

  • Z płyty Sennik, Bo mi:

  • Na bis zespół zagrał Dobrze jest, i było!

Category: Koncerty

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *