Music For Mr. Fortuna

Znakomity wibrafonista i pianista, członek Sekstetu Krzysztofa Komedy, współtwórca polskiej szkoły jazzu, autor niezliczonych krótkich instrumentalnych form i piosenek, kompozytor muzyki filmowej i baletowej. Z pochodzenia poznaniak. Jerzy Milian w kwietniu tego roku obchodzić będzie 82 rocznicę urodzin. I choć ostatnią solową płytę wydał kilka dobrych lat temu (Milianalia, 2005), to wciąż obecny jest na polskiej scenie jazzowej i powraca z nowymi projektami – kolejny raz w roli twórcy, demonstrując swój niekwestionowany kompozytorski geniusz.
Music for Mr. Fortuna to album dedykowany trębaczowi jazzowemu Maciejowi Fortunie. Dwie (Part I Inside Chords oraz Part II Flying do Beijing) spośród dziesięciu kompozycji to utwory skomponowane przez Miliana pod wrażeniem współpracy koncertowej z trębaczem. Z pewnością połączył ich również Poznań.
W nagraniach wzięło udział czterech wybitnych muzyków: Maciej Fortuna, Krzysztof Dys na fortepianie, Kuba Mielcarek na kontrabasie, Przemysław Jarosz na perkusji oraz towarzyszący im kwartet smyczkowy w składzie: Anna Ziółkowska i Jan Świeca na skrzypcach, Tomasz Ziółkowski na altówce, Monika Baranowska na wiolonczeli.

Ballada na trąbkę – wykonanie z koncertu promującego płytę, który odbył się 7 stycznia w Estradzie Poznańskiej.

Album Music for Mr. Fortuna (wyd. Stowarzyszenie Jazz Poznań) to nie jest zwyczajne wydawnictwo, jakich na rynku większość. I nie chodzi tylko o trójkątny kształt okładki i formę wydania płyty, która jest sugestywnym nawiązaniem do uniwersalnego, powszechnie znanego symbolu play, za pomocą którego uruchamia się utwory właściwie we wszystkich znanych mi programach i urządzeniach.
Po pierwsze, to część obszernego projektu Poznań Miliana (2017-2019), w który zaangażowało się Miasto Poznań, finansowo wspierając tę inicjatywę. Po drugie, cel tejże publikacji jest niekomercyjny – płyty Music for Mr. Fortuna nie znajdziecie więc na półkach salonów i sklepów muzycznych. Bez problemu natomiast natraficie na nią w internetowych punktach oferujących aplikacje mobilne. Bowiem ten album to pierwszy w Europie fonogram wydany w interaktywnej (bezpłatnej!) aplikacji mobilnej Stretch Milian.

Oprogramowanie umożliwia słuchaczowi dowolne moderowanie materiału dźwiękowego, tj. swobodne ustawianie poziomów głośności poszczególnych ścieżek, sterowanie szybkością odtwarzania, a także podgląd do partii nutowych każdego instrumentu. Z funkcjonalnościami aplikacji najlepiej zapoznać się, oglądając krótkie wideo.

Muzyka, którą usłyszymy na płycie to przegląd twórczości Miliana, ale również – jak pisze kompozytor – „pozostaje ona w obszarze artystycznych zainteresowań” Macieja Fortuny. Pomimo ogromnego zaangażowania kompozytora i niewątpliwego faktu, że Music for Mr. Fortuna to przede wszystkim płyta z „muzyką Miliana”, jest to wydawnictwo w pełni zrealizowane przez trębacza i jego band. Album, który lapidarnie można by nazwać swingującym, faktycznie stanowi bogactwo gatunków i stylów. Znajdziemy tu więc różnorodne utwory – od niezobowiązującej muzyki rozrywkowej, przez liryczne ballady, latynoską bossa novę, inspiracje wschodnią muzyką etniczną. Wszystko to ukazane w nowoczesnej odsłonie – co zawdzięczamy interpretacji znakomitego trębacza i jego zespołowi.
Music for Mr. Fortuna to piękny hołd złożony Jerzemu Milianowi, ale również wspaniały gest ze strony wielkiego kompozytora i wibrafonisty. Na okładce Maciej Fortuna napisał, że prawdziwie podziękuje dopiero składając w ręce twórcy gotowy album i wyraził nadzieję, że spełni jego oczekiwania. Jestem przekonana, że tak się stało.

Category: Recenzje

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *