Ten

Całkiem niedawno pożegnaliśmy 2014 rok. Okoliczność skłania do wszelkich podsumowań, a w muzyce było ich naprawdę sporo. Płyta, o której dziś ten krótki wpis, wyróżniona została między innymi przez tygodnik Polityka w obszernej kategorii Najlepszych Polskich Albumów. Album Ten krakowskiego zespołu Kroke to dzieło warte uwagi i zasadnie we wspomnianym zestawieniu się znalazło. Mimo to, prawdopodobnym jest, że formacja nadal bardziej znana i popularna jest za granicą niż w kraju. Może dziesiąty album to dobra okazja, by ten trend nieco zrównać.
Zespół tworzy trzech instrumentalistów: Tomasz Kukurba – altówka  i wokal, Jerzy Bawoł – akordeon i Tomasz Lato na kontrabasie. Założony został ponad 20 lat temu przez trzech absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Od samego początku działalności grupa skupiała się głównie na wykonywaniu muzyki klezmerskiej, stąd też nazwa – Kroke w języku jidysz znaczy po prostu Kraków.
Dzisiejszy oryginalny styl i brzmienie zespół zawdzięcza różnorodności brzmień – to z inspiracji muzyką etniczną, orientem, jazzem powstał unikalny charakter twórczości Kroke. Krakowski zespół to jednak nie tylko bogactwo dźwięków, ale bogactwo w najlepszym wydaniu. W historii zespołu znaleźć można wiele wydarzeń potwierdzających doniosłe sukcesy muzyków. Podczas trasy promującej pierwszą płytę Klezmer Acoustic Music spotkali się ze Stevenem Spielbergiem, który zaprosił ich do Izraela na koncerty, odbywające się w ramach premiery filmu Lista Schindlera. Kilka lat później na swojej drodze spotkali Petera Gabriela, który również zaproponował współpracę – artyści wystąpili na WOMAD Festival w Wielkiej Brytani. Muzycy wystąpili też na jednej z płyt Gabriela Long Walk Home – stanowiącej ścieżkę dźwiękową do filmu Polowanie na króliki.
Aż w końcu, w 2001 roku, do współtworzenia nowej płyty dołączył Nigel Kennedy. Efektem tego ostatniego spotkania jest album East meets East. Formacja Kroke ma zresztą na swoim koncie liczne koncerty z wirtuozem skrzypiec. Wśród pozostałych osiągnięć zespołu można wymieniać: jeden z ich utworów znalazł się na soundtracku do filmu Davida Lyncha Inland Empire, współpracowali z polskimi artystami; Anną Marią Jopek (Feelharmony, Ten), Krzysztofem Herdzinem (Śpiewam życie, Feelharmony), Edytą Geppert (Śpiewam życie), Mają Sikorowską (Avra) i z za granicy – wspomnianym Nigelem Kennedym, norweskim zespołem Tindra (Live in Fiorde), hiszpańskim skrzypkiem Diego Gazalem czy mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi.

Radiowa wersja Free Falling, który na płycie, w rozbudowanej formie, pojawił się jako ostatni.
Jak można się domyślać, płyta Ten jest dziesiątym autorskim krążkiem grupy. Poprzednia, Feelharmony była swego rodzaju podsumowaniem, bo znalazło się na niej wiele dotychczas wydanych, ważniejszych utworów Kroke (w aranżacjach Herdzina). Ten również stanowi swoiste résumé twórczości grupy – i chociaż ta płyta jest najbardziej różnorodną stylistycznie ze wszystkich wcześniejszych, to jest pewnym przeglądem – oryginalności, awangardowości która określa zespół. Jest nawiązaniem do wszystkich gatunków, które w muzyce Kroke można było odnaleźć już od pierwszej płyty. Bynajmniej nie kontrastuje z twórczością formacji, ale scala to, co w niej najlepsze. Na płycie już po raz kolejny pojawiła się Anna Maria Jopek, która od jakiegoś czasu współpracuje z zespołem. Często występuje też z zespołem w ramach odrębnych tras koncertowych. Zresztą ostatnio można było ich posłuchać w ramach cyklicznie odbywających się wydarzeń muzycznych BMW Jazz Club – December Avenue. Muzycy wystąpili gościnnie w koncercie Tomasza Stańko. W najnowszej płycie pojawiło się też novum – utwór Psalmia, wykonany przez Annę Marię Jopek nie okazał się jedynie wokalizą (często wzbogacającą kompozycje instrumentalne utworów Kroke) a wyjątkowo został opatrzony tekstem. To niewielki nowatorski akcent, ale wart uwagi.
Byłoby niekonwencjonalnie, gdyby w ramach podsumowania nie znalazły się szczere rekomendacje prezentowanego tu albumu. Tym spośród Państwa, którzy nie mieli okazji sięgnąć po najnowsze wydawnictwo Kroke, serdecznie je polecam. Warto!

Category: Recenzje

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *