The Future Starts Now!

Confusion Project to trójmiejskie trio jazzowe założone w 2013 roku. Formację współtworzą: lider zespołu Michał Ciesielski (fortepian), Piotr Gierszewski (gitara basowa) oraz Adam Golicki (perkusja). Dwa lata temu na rynku pojawił się debiutancki album grupy o intrygującym tytule How To Steal a Piano?. Po niezwykle dobrych recenzjach na kolejny trzeba było tylko czekać. I jest! Kilka miesięcy temu panowie zaprezentowali drugi krążek. The Future Starts Now (BCD Records) to płyta stanowiąca kontynuację obranego już stylu. Utrzymana w konwencji jazz fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie – jak piszą na swojej stronie internetowej – przede wszystkim za sprawą nadrzędnej roli fortepianu. To album różnorodny, ale jednocześnie zbalansowany, co uzyskano dzięki zachowaniu równowagi poszczególnych instrumentów.

Trio ma na swoim koncie liczne występy na festiwalach: Komeda Jazz Festival, Ladies Jazz Festival, Gdańskie Noce Jazzowe czy European Jazz Contest. Jednak wspólne sukcesy to przede wszystkim efekt jednostkowych dróg każdego z muzyków. Na czele formacji stoi Ciesielski – niezwykle utalentowany kompozytor, aranżer i pianista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, Instytutu Jazzu w Katowicach, uczeń Włodzimierza Nahornego. Piotr Gierszewski również ukończył Akademię w Gdańsku. Jest laureatem wielu konkursów, może się pochwalić współpracą z wybitnymi muzykami jazzowymi. Natomiast perkusista Adam Golicki to absolwent Akademii Muzycznej w Zielonej Górze i we Wrocławiu. Współpracuje z najlepszymi polskimi jazzmanami, wymieniając choćby kilku z nich: Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Kuba Stankiewicz.

Na płycie The Future Starts Now znalazło się 7 utworów, w tym 6 autorskich kompozycji Michała Ciesielskiego i jeden będący aranżacją Moment’s Notice Johna Coltrane’a. Charakter tego albumu to wypadkowa kilku elementów – to rytmika, elektryczne dźwięki gitary kontrabasowej, efekty elektroniczne a niekiedy nawet modyfikacje barwy fortepianu wpłynęły na tak unikalne brzmienie. Opisując tę muzykę niełatwo jednoznacznie przyporządkować ją do określonego gatunku. Bo choć ich muzyka oscyluje w stylistyce fusion, to Ciesielski czerpie ze zbioru gatunków i stylów. Ważną rolę odgrywa przy tym solidne, akademickie wykształcenie muzyków, bo nurty klasycyzujące słychać niemal w każdym utworze.

Tytułowy, otwierający płytę utwór The Future Starts Now

Wśród kompozycji większość stanowią żywiołowe i rytmiczne formy. Płytę otwiera tytułowy The Future Starts Now – utwór rozbudowany, stanowiący brawurowy popis wirtuozerii pianisty i niemalże namiastkę tego, co doświadczać będziemy w kolejnych utworach, przywołując choćby The Fruit of Change. Następujący po nim A Slavic Fairy Tale, rozpoczynający się dźwiękami basu to kompozycja o tendencji klasycyzującej, z czasem jednak przechodząca w jazzowe zabarwienie. On The Other Hand – utwór liryczny i melancholijny. Status Quo natomiast to kawałek swingujący, w którym na pierwszy plan wysuwa się dialog między fortepianem a basem, idealnie uzupełniony grą instrumentów perkusyjnych. Płytę zamyka piękny i niezwykle nastrojowy Those From The Past. Pozbawiony solo gitary i perkusji i oparty na linii melodycznej fortepianu. Instrumenty tła tworzą tu subtelny akompaniament, możliwy dzięki szczoteczkom perkusyjnym i łagodnym, wysokim dźwiękom gitary.

On The Other Hand

Najnowsza płyta trójmiejskiej grupy to album dojrzały, rodzaj autorskiej muzyki improwizowanej, która z pewnością znajdzie swoich odbiorców. To dowód oryginalności, własnego stylu i świetnego warsztatu, co daje gwarancję wspaniałych wrażeń. Warto poświęcić jej czas – i daję słowo, że na długo nie zniknie z Państwa playlisty.

 

Category: Recenzje

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *