United States of Beta

Dziś o albumie, który urzekł mnie wraz z nadejściem nowego roku. Czy 10 dni obcowania z takim novum to wystarczająco na wyrażenie świadomej opinii? Biorąc pod uwagę ilość godzin spędzonych ‚na słuchaniu’ – z pewnością!
Album Poles Jazz the World jest dosyć świeżym wydawnictwem na rynku muzycznym. Pojawił się jako pierwsze przedsięwzięcie projektu United States of Beta (http://behaveeco.pl/). Prawdopodobnie dotarłby do mnie trochę później, gdyby nie pewne szczególne okoliczności. Bardzo dziękuję Redakcji JazzPESS za niezwykle miłą niespodziankę (i polecam z całym przekonaniem: http://jazzpress.pl/)!

Rozpoczynający Mothers and children – z  nadzwyczajnymi wokalizami Anny Józefiny Lubienieckiej (my best!):
Autorzy projektu wyjaśniają, że inspiracją do stworzenia albumu stały się: idea koegzystencji, filozofia uniwersalistyczna, psychologia głębi, które to  postanowili przenieść na grunt szeroko pojętego jazzu. Z pewnością tak też się stało. Płyta jest kompilacją bardzo różnorodnych stylistycznie utworów, zdecydowanie przesiąkniętych world music. Emanuje głębią form, tradycji muzycznych, kultur. Każdy z zaangażowanych artystów (a jest ich całkiem sporo) wykonuje utwór w tak odrębnej stylistyce (znajdziemy wpływy muzyki portugalskiej, muzyki z Bliskiego Wschodu, jazzu amerykańskiego, bossa novy, muzyki alternatywnej), że ze zdumieniem stwierdzam – udało się! Powstał jeden, spójny album. Dużo czarującej trąbki (Paweł Kostrzewa) i fortepianu (Artur Bogusławski) oraz niezastąpionych instrumentów perkusyjnych (Bartosz Nazaruk i Bogusz Wekka).

Frog in the well – Nick Sinckler
Szczególną uwagę zwróciłam na doskonale zaaranżowane wokalizy. Autorzy zadbali także o polskie tłumaczenia tekstów do wszystkich utworów (w języku polskim pojawiły się tylko dwie pozycje). Płyta bez wątpienia jest muzyczną księgą przepełnioną filozoficznymi tekstami. To nie tylko uczta bogactwa brzmień, ale zdecydowanie i coś dla ducha.
W projekcie wystąpili między innymi: Michał Rudaś, Anna Józefina Lubieniecka, Marysia Sadowska czy Magda Navarrete.

Category: Recenzje

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *